leczenie jaskry warszawa - An Overview
leczenie jaskry warszawa - An Overview
Blog Article
Leczenie operacyjne jaskry otwartego kąta to zwykle leczenie polegające na obniżeniu ciśnienia w oku. Wyróżniamy kilka rodzajów operacji obniżających ciśnienie. Ponieważ ciśnienie zależy od ilości specjalnego płynu w oku większość operacji polega na tym aby w kontrolowany sposób zmniejszyć jego ilość lub spowodować aby oko produkowało go mniej. Najbardziej popularna jest trabekulektomia polegająca na wytworzeniu specjalnej drogi odpływu wody ze środka oka. Zadaniem chirurga jest stworzenie odpowiedniego otworu tak aby odpływało z oka tyle wody ile potrzeba. Mniej popularnym, trudnym technicznie zabiegiem, jest zabieg nieprzenikającej skleprektomii gdzie zwiększa się odpływ z oka ale bez wytwarzania w nim dziurki.
Niestety, obecnie jest to choroba nieuleczalna, choć medycyna stworzyła już skuteczne terapie, dzięki którym przy wczesnym wykryciu jaskry można zminimalizować ryzyko znacznego pogorszenia się jakości widzenia lub utraty wzroku. Leczenie jaskry polega na obniżaniu ciśnienia śródgałkowego za pomocą środków farmakologicznych lub – w przypadku zaawansowanego stadium choroby – operacji przeciw jaskrowej.
Pierwszy zabieg selektywnej trabekuloplastyki laserowej SLT wykonano na początku XXI wieku w Stanach Zjednoczonych. Mimo iż metoda ta była z początku traktowana z pewną dozą sceptycyzmu, w ciągu kilkunastu lat jej stosowania uznano ją za całkowicie bezpieczną, nie dającą uchwytnych skutków ubocznych.
Najnowszą procedurą, stosowaną w chirurgii jaskry jest zabieg wszczepienia miniaturowego implantu Convey, który implantowany jest pod spojówkę lub pod płatek twardówki. Podobnie jak trabekulektomia, implant ułatwia odpływ płynu wewnątrzgałkowego i tym samym obniża ciśnienie w oku.
Dzięki prawidłowo funkcjonującej plamce żółtej człowiek rozpoznaje barwy, kontrast oraz najmniejsze detale otaczającego nas świata. Uszkodzenie plamki żółtej prowadzi do utraty tych funkcji i znacznie ogranicza nasze doznania wzrokowe.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności
Materiały zamieszczone w serwisie Kliniki.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie.
Jaskra, czyli choroba nerwu wzrokowego o nieznanej przyczynie występowania, powoduje znaczący wzrost ciśnienia w gałce ocznej. Może to prowadzić do trwałego uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz komórki siatkówki, a w konsekwencji do trwałej utraty wzroku. Dzieje się tak, ponieważ ciecz wodnista wypełniająca przednią komorę oka z nieznanych przyczyn nie jest z niego odprowadzana, a tym samym nie zostają z niego usunięte szkodliwe produkty przemiany materii.
Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu leków obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe. Działają 1 przez zmniejszenie produkcji cieczy wodnistej lub ułatwienie jej odpływu.
Ważny jest też wiek, bo im jesteśmy starsi, tym ryzyko wystąpienia jaskry wzrasta. Bardzo istotna będzie również historia tej choroby w rodzinie. Jaskra wtórna z otwartym kątem jest chorobą dziedziczną. Jeśli członkowie najbliższej rodziny cierpią na to schorzenie, trzeba mieć świadomość narażeniu na wystąpienie jaskry. Leczenie jaskry Warszawa przebiega bardzo sprawnie i profesjonalnie.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda
U większości pacjentów całkowite wyleczenie jaskry – nawet na drodze leczenie jaskry warszawa chirurgicznej – nie jest możliwe, ale dzięki wczesnemu wykryciu schorzenia można spowolnić jego rozwój i chronić nerw wzrokowy przed articleępującym uszkodzeniem.
Jaskra przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo, zwłaszcza jeśli jest to tzw. jaskra otwartego kąta. Charakterystyczne dla niej symptomy to niewielkie ubytki w obwodowym polu widzenia, które mogą być w ogóle niezauważone przez pacjenta przez długi czas.
Przed procedurą lekarz mierzy pacjentowi ciśnienie wewnątrzgałkowe, znieczula powierzchnię oka kroplami, a następnie zakłada na oko specjalną soczewkę nagałkową, powiększającą laserowany obszar.